%95 TASARRUFLU OTOMOBİLLER!

 

Elektrikli arabalar: Azalan petrol kaynakları, otomobil sektöründe yaşanan krizler ve küresel ısınma tehlikesi otomobil firmalarını da farklı alternatiflere sürükledi.

Bu alternatiflerin en önemlisi ise elektrikli arabalar. Elektrik motoru ve kendine özel bir pil ile çalışan buarabalar atmosfere zararlı gaz da üretmiyor.

Yeni nesil elektrikli araçların eski Hybrid otomobillerden farkı benzin ile çalışan motorlarının olmaması. Hybrid arabaları, içinde bulundurdukları elektrikle çalışan motor sayesinde benzin kullanımını neredeyse yarı yarıya düşüyor. Lakin yeni nesil elektrikli araçlar tamamen elektrikle çalışarak benzin kullanımına son veriyor.

Avrupa’da yaygınlaşmaya başlayan elektrikli araçlar ülkemizde de görücüye çıkmaya başladı. Evdeki herhangi bir prizden tam şarj olan aküsü ile 65 ile 120 kilometre gidebilen yeni nesil elektrikli otomobiller, ekonomik olarak yüzden 95 kazanç sağlıyor. Yalnız bu tür araçların tek sorunu, uzun mesafe gerektiren yolculuklara uygun olmaması.

Chevrolet, Chrysler, Nissan ve Renault gibi büyük otomobil üreticileri birkaç yıl içerisinde elektrikleçalışan otomobil modellerini belirli ülkelerde satışa sunacak.

Deloitte'un bu sene yayınladığı rapora göre 2020 yılında global araba satışlarının üçte biri elektrikliaraçlardan oluşacak.

 

BILGICENTER

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !